شنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٧
اخبار > چه کسانی به دنبال برکناری کفاشیان هستند؟
 


  چاپ        ارسال به دوست

چه کسانی به دنبال برکناری کفاشیان هستند؟

حسین جوادی// داستان برکناری علی کفاشیان از آن نامه محرمانه هیات رئیسه فوتبال کلید خورد، ‌آنهایی که تا دیروز یار غار کفاشیان بودند حالا تغییر جهت داده و می‌خواهند مرد همیشه خندان فدراسیون را به استیضاح بکشانند. حالا این مساله که آیا برکناری کفاشیان درست است یا خیر، موضوع این گزارش نیست تنها چیزی که اهمیت دارد موضوعی تحت عنوان «انحراف در فدراسیون» فوتبال است، ‌اشخاصی که از دل خود فدراسیون کمر به برکناری رئیس بسته‌اند.

 چند ماه پیش بود که خبر از برکناری رئیس فدراسیون فوتبال، بعد از جام‌جهانی شنیده می‌شد اما با عملکرد نسبتا خوب تیم ملی در برزیل بویژه ۲ دیدار ابتدایی برابر نیجریه و آرژانتین، کسانی که پروژه برکناری کفاشیان را کلید زده بودند نتوانستند سیاست خود را پیاده کنند و این پروسه عقیم ماند. با تمام این تفاصیل چند ماه پس از بازگشت تیم ملی از جام‌جهانی، شکست تیم‌های نوجوانان، جوانان و امید ایران در رقابت‌های آسیایی باعث شده دوباره تحرکات تازه‌ای برای برکناری علی کفاشیان آغاز شود.

 دقیقا این پروسه از زمانی آغاز شد که کفاشیان در برنامه تلویزیونی «بعضی‌ها» از بی‌جواب ماندن تماس‌هایش با وزیر ورزش سخن گفت، «چند ماهی می‌شود آقای گودرزی به تلفن‌هایم جواب نمی‌دهد.» همین یک جمله سبب شد تا چند روز بعد از این برنامه زنده تلویزیونی، وزیر ورزش به بهانه بررسی عملکرد کاروان ورزش ایران در بازی‌های آسیایی به برنامه ورزش و مردم آمد و با انتقادهای تندش نشان داد به هیچ‌وجه از ادامه حضور علی کفاشیان در فدراسیون فوتبال راضی نیست. او اگرچه گفت حرف‌هایش را رسانه‌ها نباید به پای دخالت دولت در فوتبال بنویسند، اما گفت در سیستم تمام دولتی ورزش امکان دخالت نکردن هم وجود ندارد.

 گودرزی به گونه‌ای سخن گفت که می‌شد در میان حرف‌هایش، نظرش برای ایجاد پوست اندازی در فدراسیون فوتبال را به راحتی مشاهده کرد. همین جواب ندادن به تماس‌های کفاشیان و انتقاد واضح گودرزی از وضعیت فوتبال، برای مخالفان کفاشیان کافی بود تا دوباره داستان برگزاری مجمع فوق‌العاده فدراسیون فوتبال را پیش بکشند. اکنون کفاشیان با ۲ گروه مخالف روبه‌رو است؛ عده‌ای که زمانی در کنارش بوده‌اند و اکنون به هر نحو از فدراسیون رفته‌اند و گروه دیگر چند نفر از اعضای هیات‌ رئیسه که به هر دلیل نمی‌خواهند کفاشیان سر کارش بماند. نکته قابل توجه که بیش از همه چیز‌ها اهمیت دارد این است که‌‌ همان نامه محرمانه به کفاشیان خیلی از چیز‌ها را ثابت می‌کند. براساس آنچه از محتوای این نامه محرمانه از سوی هیأت رئیسه فدراسیون به کفاشیان در رسانه‌ها منتشر شده، اعضای هیأت رئیسه در ۱۴ بند سؤالاتی از رئیس فدراسیون داشته و خواستار پاسخگویی سریع و صریح او به این سؤالات شده‌اند.

آیا عابدینی به دنبال کرسی فدراسیون است؟
نام امیرعابدینی در فهرست اولیه مخالفان کفاشیان به چشم می‌خورد. خیلی‌ها اعتقاد دارند این رئیس سابق فدراسیون دوباره می‌خواهد به کرسی دست پیدا کند. نکته قابل توجه این است که برای اولین بار عابدینی بود که تلاش کرد تا امضای مجمع را برای استیضاح کفاشیان بدست آورد. یک مساله مهم دیگر نیز در دل این استدلال نهفته است و این است که عابدینی که نقش بسیار موثری در پیروزی کفاشیان در انتخابات اسفند‌ماه ۹۰ فدراسیون ایفا کرده بود حالا به صف منتقدان او پیوسته. رئیس سابق فدراسیون فوتبال رسما اعلام کرد که در چند هفته اخیر تعداد قابل توجهی از اعضای مجمع جلساتی را با هم برگزار کرده‌اند تا چگونگی برگزاری مجمع فوق‌العاده برای برکناری رئیس فدراسیون را بررسی کنند. عابدینی حتی برای اینکه ثابت کند در تصمیم خود جدی است بیان کرده بود که خودش هم این نامه‌ها را امضا ‌خواهد کرد و از این ائتلافی که علیه مدیریت حاکم بر فوتبال ایران درست شده است حمایت می‌کند.

 آیا احتمال تعلیق فوتبال ایران وجود دارد؟
حالا سئوال اینجا است اگر نوع برکناری کفاشیان بر اساس قوانین و ضوابط فدراسیون جهانی فوتبال نباشد چه اتفاقی در انتظار ما خواهد بود؟ تعلیق! این‌‌ همان موضوع مهمی است که اگر دولت و وزارت ورزش به پیامدهای سیاسی و جهانی آن فکر نکنند فوتبال ایران یک بار دیگر در آستانه نابودی پیش می‌رود؛ به طوری که بر طبق قوانین اساسنامه، در صورتی که علی کفاشیان به هر دلیلی از ریاست فدراسیون فوتبال کنار برود، نایب رئیس اول او یعنی هادی آیت‌اللهی، سرپرستی فدراسیون فوتبال را بر عهده خواهد گرفت و هر گونه دخالت و روی کار آوردن مدیری دیگر از بیرون از مجموعه با تعلیق فوتبال کشور از سوی فیفا همراه خواهد شد.

برای اینکه برکناری کفاشیان نوع قانونی به خود بگیرد، اعضای مجمع عمومی فدراسیون فوتبال باید درخواست خود را به صورت کتبی به هیأت رئیسه فدراسیون ارائه دهند تا رسما پروژه مجمع فوق‌العاده عملی شود. با توجه به اینکه اداره فدراسیون و هیأت رئیسه بر عهده رئیس و دبیر کل فدراسیون فوتبال است، بعید به نظر می‌رسد که مجمع فوق‌العاده‌ای در سال جاری قرار باشد برگزار شود. چرا که تیم ملی هم بازی‌های حساس جام ملت‌های آسیا را در پیش رو دارد و هرگونه تغییر و تحولی ممکن است در کار تیم ملی مشکل ایجاد کند و همین مساله بدون شک به فوتبال ملی ما آسیب وارد می‌کند. ولی تنها یک راه باقی می‌ماند و‌آن این است که خود کفاشیان را تحت فشار بگذارند تا اینکه رئیس همیشه خندان نامه ااستعفایش را بنویسد و این نیز از محالات است! کفاشیان به تازگی نیز اعلام کرده کسی به دنبال جمع کردن رأی علیه او نیست. همین مساله نشان می‌دهد رئیس خنده رو می‌خواهد همه چیز مسالمت آمیز حل کند یا اینکه تهدید اطرافیانش خیلی برای او اهمیت ندارد.

 کفاشیان برود یا بماند؟
تمام بحث‌ها انجام شد، ‌اینکه چه کسانی به دنبال برکناری او هستند یا اینکه کفاشیان چگونه می‌تواند این کودتا را خنثی کند ولی نکته‌ای که مانده این است که آیا ماندن کفاشیان به نفع فوتبال است یا اینکه او باید هر چه سریع‌تر از ساختمان خیابان دوازدهم نقل مکان کند. مقایسه کارنامه کفاشیان با دیگر روسای فدراسیون فوتبال از سال ۶۸ (بعد از جنگ) ‌تا کنون نشان می‌دهد رئیس کارنامه چنان درخشانی نداشته و همیشه یک نوع مدیریت سینوسی را در مجموعه او شاهد بودیم.

 این درست است که فدراسیون فوتبال با کم و کاستی‌های فراوانی روبرو بوده ولی در خیلی از موارد نیز نشان داده کفایت لازم برای اداره امور را ندارد. به طور مثال در بحث انتخاب اسپانسر پیراهن تیم ملی قبل از اینکه این تیم به جام جهانی اعزام شود، حرف و حدیث‌های زیادی مطرح بود و خیلی‌ها کفاشیان را متهم به قرارداد ترکمنچای می‌کردند. قراردادی که کمیته بازاریابی فدراسیون با شرکت آل اشپورت آلمانی انعقاد کرده بود به هیچ وجه به نفع فوتبال ملی نبود. این شرکت که جزو برندهای درجه دوم اروپایی به حساب می‌آید نه تنها پولی به فدراسیون پرداخت نمی‌کرد بلکه حتی کیفیت کار‌هایش نیز بسیار پایین بود، ‌خیلی‌ها به این مساله اعتراض داشتند به طور مثال کارلوس کی‌روش نیز جزو ردیف اول معترضین به محصولات آل اشپورت بود ولی چون تیغ کفاشیان برشش بیشتر بود این موضوع به جایی نرسید. یا موضوع دیگری که همیشه فدراسیون فوتبال در آن مورد با معضل مواجه شده مساله رفت و آمد هوداران تیم ملی به تورنمت‌های مختلف است. که آخرین شاهکار فدراسیون با قراردادی در مورد بردن مسافران به جام جهانی برزیل با تور مسافرتی که آن‌ها پیشنهاد داده بودند و تنها باید از این کانال اقدام می‌شد. آژانس تعطیلات رویایی که مورد اعتماد فدراسیون بود، از سوی مخاطبان و مسافران سفر کرده به برزیل به آژانس رسوایی نامگذاری شده و حتی از سوی سازمان گردش‌گری مدتی جواز کاری‌اش باطل شد ولی باز هم این پرونده مختومه اعلام شد و فدراسیون نیز پاسخگوی شاکیان پرونده نشد. فدراسیون کفاشیان بزرگ‌ترین ایرادش این است که یک فدراسیون بدون چهارچوب است، ‌جایی که جزیره‌ای اداره می‌شود و شاید بد هم نباشد اگر رئیس جدیدی به جای کفاشیان مدتی این فوتبال را اداره کند.


١٢:٣٨ - دوشنبه ٢٥ آبان ١٣٩٤    /    عدد : ٤٦٦٢٩٧    /    تعداد نمایش : ٧٦١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
ادامه برگزاری طرح سلامت معنوی(دوره آموزشی احکام نماز بیماران)در بیمارستان
پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
پیام تسلیت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها پیدر درگذشت رئیس محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام
کرسی آزاداندیشی
جلسه صمیمانه اعضای کانون های فرهنگی دانشگاه با مسئول و معاون نهاد رهبری
برگزاری ایستگاه صلواتی
حضور گسترده دانشجویان و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در راهپیمایی 13 آبان
مسابقه کتابخوانی
ماه صفر نحس است یا نه؟
برگزاری مراسم 13آبان در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
جلسه ائمه جماعات دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
مراسم طشت گذاری
هیئت دانشجویی انصار المهدی (عج) نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری برگزار میکند.
رانت‌های دانشگاهی، بدترین رانت‌ها است!
وجود بارگاه امام رضا(ع) درایران مامن امنی برای مسلمانان و شیعیان آن حضرت است.
اجرای مرحله سوم طرح سلامت معنوی در تابستان سالجاری در بیمارستان های پارس آباد، بیله سوار و مشکین شهر
چرا زنان به دانشگاه می‌روند؟/ انگیزه کسب شغل چقدر محرک زنان برای ادامه تحصیل است؟
۲۶ ويژگي اخلاقي استاد شهید مطهری
۳۵۵ هزار نفر کارت کنکور ارشد دریافت کردند .آخرین مهلت کارت فردا شب
کانون قرآن و نهج البلاغه برگزار میکند.
فرمول ازدواج موفق و تشکیل خانواده پایدار
سخنرانی ودرس اخلاق حضرت آیت الله عاملی
برگزاری مراسم معنوی اعتکاف دانشجویی
راز بی حجابی دختران مجرد در جامعه
بر گزاری مراسم شب شعر
دیوار مهربانی در دانشگاه علوم پزشکی
مراسم عزاداری ایام فاطمیه
برگزاری جشن انقلاب در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
برگزاری نمایشگاه پوستر به مناسبت دهه فجر
برگزاری جلسه هم اندیشی اساتید دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
تقوای انتخابات
تحریم‌ها نرفته برگشت، چرا؟
دشمنان اسلام با شایعاتی قصد تخریب شورای نگهبان را دارند
بلاتکلیفی دانشگاه ها در دولت یازدهم
6 نیاز تغذیه ای برای دانشجویان
دانشگاهیان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تجمع کردند
با شهادت علامه شیخ نمر سقوط رژیم پلید عربستان سعودی کلید خورد
برگزاری جلسه شورای قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
تجمع بزرگ مردم دارالارشاد اردبیل برگزار شد
مراسم گرامیداشت 9 دی در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل برگزار شد.
پيوندهاي مفيد