دوشنبه ٢٥ شهريور ١٣٩٨
اخبار > بلاتکلیفی دانشگاه ها در دولت یازدهم
 


  چاپ        ارسال به دوست

بلاتکلیفی دانشگاه ها در دولت یازدهم

علی سعد// پس از پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی که دانشگاه ها را "مبداءِ همه تحولات" می دانستند اهمیت زیادی برای اصلاح آن قائل بودند. به همین جهت اساتیدی که در زمان شاه با تفکرات خاص وارد دانشگاه شده بودند و بر اساس تفکرات و برنامه ریزی غربی در دانشگاه به تدریس می پرداختند که می توانست یکی از نقاط آسیب زننده به انقلاب باشد مورد توجه جدی حضرت امام از همان ابتدای انقلاب بود. ایشان پس از بازگشایی دانشگاه ها درباره اصلاح وضعیت دانشگاه ها فرموده بودند: "بازرسی‌هایی لازم است به اینکه در همه جا حاضر باشند، برای اینکه معلمین با دانشجوها چه جور برخورد دارند و غیر برنامه درسی شان چه حرفهایی آنجا هست، چه چیزها آنجا مطرح می کنند. اگر دیدند چیزهایی انحرافی است، اطلاع بدهند. و یک سازمانی باشد برای اینکه اگر هر یک از معلمین یک همچو کاری بخواهند بکنند." که این مسأله مبنای شکل گیری ستاد انقلاب فرهنگی شد. ستاد انقلاب فرهنگی به منظور اصلاح و سامان دادن دستور حضرت امام به منظور بازبینی در وضعیت دانشگاه ها اعم از متون درسی، اساتید حاضر در دانشگاه و ایجاد دانشگاه اسلامی تشکیل شد.

این ستاد که بعدها به شورای عالی انقلاب فرهنگی تغییر نام داد، اکنون متشکل از اعضای حقیقی موجه به انتصاب رهبر انقلاب و همچنین اعضای حقوقی مرتبط با مسائل فرهنگی تشکیل شده است و یکی از وظایف آن تأیید صلاحیت و انتصاب روسای دانشگاه ها، با پیشنهاد وزیر علوم است. با این وجود علی رغم اینکه عملاً نقش نهایی در تعیین روسای دانشگاه ها در اختیار دولت ها نبوده ولی تجربه نشان داده که هر دولتی سر کار آمده تلاش داشته روسای دانشگاه ها را مطابق میل و سلیقه سیاسی خود منصوب کند.

تغییرات گسترده روسای دانشگاه ها
حجت السلام و المسلمین روحانی در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود که به عنوان رئیس جمهور برگزار کرده بود ضمن رد هر گونه شایعه ای مبنی بر تغییر اتوبوسی مدیران با اشاره به شعار انتخاباتی خود گفت: "من گفتم کلید دارم، داس ندارم" ولی از زمان آغاز به کار دولت یازدهم، ناظران عملکرد دولت یازدهم را به "داس" بیشتر شبیه دانستند. یکی از حوزه هایی که دولت تلاش بسیاری کرد که با عزل افراد منتخب در دولت گذشته، افراد نزدیک به خود را در آن قرار دهد، روسای دانشگاه ها بود. از روزهای اولی که وزارت علوم پر حاشیه دولت یازدهم شروع به کار کرد بحث تغییر روسای دانشگاه و انتصاب افرادی با گرایش سیاسی خاص در اخبار رسانه ها به تواتر شنیده می شد. پس از معرفی جعفر میلی منفرد و عدم رأی اعتماد مجلس به او، رئیس جمهور جعفر توفیقی را به عنوان سرپرست وزارت علوم معرفی کرد. وی در دوران کوتاه 67 روزه سرپرستی خود، علاوه بر تغییرات گسترده در میان معاونان و مسئولین وزارت علوم، روسای سه دانشگاه مهم کشور را نیز عوض کرد به طوری که دکتر اسماعیل همدانی گلشن رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان در مصاحبه ای بعد از اعلام خبر برکناری اش در سایت های خبری، شیوه برکناری خود را اینگونه توضیح می دهد: "استعفا نداده‌ام و هنوز هم حکم برکناری به دستم نرسیده است اما دیروز در یک تماس کوتاه 30 ثانیه‌ای از دفتر سرپرست وزارتخانه، اعلام کردند که قرار است جابجایی داشته باشیم، اما تا این لحظه هنوز نامه رسمی دریافت نکرده‌ام؛ البته اسم رئیس یا سرپرست جدید دانشگاه را هم امروز در برخی سایت‌ها دیدم!" و دکتر شریعی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نیز اطلاع داد که بواسطه یک پیامک از عزل شدن خود مطلع شده است.

بعد از تغییرات گسترده ای که توفیقی در وزارت علوم داده بود، رئیس جمهور برخلاف انتظار ها رضا فرجی دانا را به عنوان وزیر جدید به مجلس معرفی کرد و موجب شد برخی تحلیل گران وظیفه توفیقی را جاده صاف کنی برای وزیر بعدی بنامند. فرجی دانا با رأی شکننده نمایندگان مجلس وزیر شد. ولی شیوه فرجی دانا هم همان شیوه تغییر ضرب الاجلی روسای دانشگاه ها را پیگیری کرد و تا پایان سال 92 از بین 101 دانشگاه زیر مجموعه وزارت علوم، 38 نفر از روسای دانشگاه ها تغییر کرده بودند. فرجی دانا این روند را در سال 93 نیز ادامه داد و در این سال با تغییر 7 رئیس دانشگاه طی مدت 24 روز توانست رکورد جدیدی از خود به ثبت رسانَد.

دانشگاه تهران، دانشگاه بد سرپرست!
دانشگاه تهران در این مدت وضعیت بسیار عجیبی را سپری کرد. پس از رفتن فرهاد رهبر در اسفند 92، با حکم وزیر علوم، محمد حسین امید، معاون اداری مالی وزارت علوم را با حفظ سمت به عنوان سرپرست دانشگاه تهران منصوب کرد. گمانه زنی های مختلفی در خصوص انتخاب رئیس جدید دانشگاه تهران از سوی رسانه ها مطرح شد و حتی عده ای معتقد بودند که دکتر امید به عنوان رئیس جدید به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی می شود. اما در روزهای ابتدایی اردیبهشت اعلام شد شورایی منتخب از 51 عضو هیات علمی دانشگاه تهران تشکیل شده است که این شورا وظیفه معرفی گزینه قطعی را به وزیر علوم دارد و پس از آن وزیر علوم پس از تایید، آن فرد را به عنوان گزینه ریاست دانشگاه تهران برای کسب رای به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی می کند.

جلسات متعددی توسط کمیته مذکور برگزار شد ولی خبری از انتخاب رئیس جدید به گوش نمی رسید و اعضای کمیته انتخاب هم، بنا بر قول و قراری که گذشته بودند در مورد محتوای جلسات مصاحبه ای نمی کردند. در نهایت رئیس کمیته مشورتی دانشگاه تهران اعلام کرد که کمیته نظرش را در مورد 5 نفر به وزیر علوم اعلام کرده است و وزیر علوم مختار از انتخاب از بین آن 5 نفر است. ولی نکته جالب در این بین این بود که هیچ خبری رسمی مبنی بر اینکه کمیته 51 نفره دانشگاه تهران چه کسی را معرفی کرده است بیرون نیامد و دانشگاه تهران باز هم بی بدون رئیس ماند تا در خرداد ماه سال 93 وزارت علوم بدون معرفی رئیس جدید، دکتر نیلی احمد آبادی را به عنوان سرپرست جدید دانشگاه منصوب کرد که افراد مطلع علت این کار را عدم تأیید دکتر فرجی دانا توسط اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی دانسته بودند. کاری که صدای اعتراض اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را نیز در آورد. دکتر کبکانیان عضو حقیقی این شورا در مصاحبه با رسانه ها گفت: "سوال ما این است که چرا دوباره سرپرست برای این دانشگاه انتخاب شده است؟ سرپرست از نظر آئین‌نامه‌ها برای دوران گذاری انتخاب می‌شود تا در این فرصت رئیس انتخاب شود. مگر می‌شود دو سرپرست پشت سرهم انتخاب شوند و این اولین باری است که چنین اتفاقی رخ داده است."

ماجرای انتخاب رئیس دانشگاه تهران همین طور ادامه داشت و در این بین وزیر علوم آقای دکتر فرجی دانا استیضاح شد و دکتر فرهادی جانشین وی گشت ولی همچنان از رئیس جدید دانشگاه تهران خبری نبود. تا اینکه در نهایت، دی ماه 93 وزیر علوم دکتر نیلی احمد آبادی را به طور رسمی به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد کرد. ولی همانگونه که پیش بینی می شد در 29 بهمن پس از جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی مشخص شد که این شورا به صلاحیت دکتر نیلی برای سمت ریاست دانشگاه تهران رأی موافق نداده است.

کمیته 5 نفره و خلع ید شورای عالی انقلاب فرهنگی
وقتی دکتر روحانی و تیم وزارت علوم وی با مقاومت اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با برخی از روسای پیشنهادی دانشگاه از جمله دانشگاه تهران مواجه شدند در اوایل خرداد 94 دست به تغییر شیوه نامه انتخاب رئیس دانشگاه ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی زدند، به این صورت که از این پس، انتخاب رئیس مراکز آموزشی به جای اعضای شورا توسط یک کمیته 5 نفره تأیید صلاحیت می گردند که از این طریق دولت یازدهم توانست به موج تغییرات در این حوزه به سرعت بیشتری بخشد و در نهایت از این طریق بود که در 16 آذر 94، وزیر علوم توانست پس از تأیید کمیته جدید التأسیس 5 نفره برای نیلی احمد آبادی حکم ریاست بزند. این در حالی بود که طبق قانون حداکثر زمان برای سرپرستی دانشگاه 6 ماه بود ولی دانشگاه تهران در این مقطع تجربه 16 ماه بلاتکلیفی با سرپرست را از سر گذراند.
سیر انتصابات روسای دانشگاه از این پس سرعت گرفت و پس از وقفه ای که برای تغییر روسای دانشگاه ها ایجاد شده بود دولت توانست خرداد 94 و در یک جلسه تأییدیه 21 رئیس دانشگاه را از کمیته 5 نفره بگیرد ولی همچنان 9 دانشگاه کشور با سرپرست اداره می شدند. بدین معنا که تا این تاریخ و درست 2 سال پس از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، 30 دانشگاه کشور هنوز با سرپرست اداره می شدند!

توقف رشد علمی، نتیجه سیاسی کاری در دانشگاه ها
معطل و بلاتکلیف کردن دانشگاه ها، انتخاب سیاسی وزرای علوم، سیاسی کاری مسئولین وزارت خانه و جار و جنجال برای انتفاع سیاسی از موضوعات موجب شد که پس از سال ها حرکت پر شتاب علمی در کشور، امسال شاهد توقف در آن باشیم و برخورد جناحی و سیاسی دولت با دانشگاه ها نتیجه خود را در این مسأله نشان داد. توقف رشد علمی به عنوان یکی از منفی ترین بخش های عملکرد دولت یازدهم در نظر گرفته می شود و این امر به قدری اهمیت داشت که رهبر انقلاب به طور شخصی وارد قضیه شدند و نسبت به اصلاح آن هشدار دادند. ایشان ماه گذشته در دیدار با اساتید دانشگاه ها گفتند: "آمار داده‌اند که سرعت پیشرفت علمی ما در دنیا دو رتبه کم شده؛ این بد است؛ با این سرعت پیشرفت خیلی عقبیم. ما را سال‌های سال عقب نگه داشته‌اند" 
امید است دولت یازدهم پس از هشدار رهبر انقلاب، رویه خود را در خصوص دانشگاه ها تغییر داده و با ایجاد فضای علمی غیر سیاست زده در دانشگاه ها زمینه های بازگشت به رشد علمی سالیان گذشته را فراهم کند.


١٤:٠٩ - سه شنبه ٢٢ دی ١٣٩٤    /    عدد : ٤٧٧٣٥١    /    تعداد نمایش : ٨٥٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
ادامه برگزاری طرح سلامت معنوی(دوره آموزشی احکام نماز بیماران)در بیمارستان
پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
پیام تسلیت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها پیدر درگذشت رئیس محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام
کرسی آزاداندیشی
جلسه صمیمانه اعضای کانون های فرهنگی دانشگاه با مسئول و معاون نهاد رهبری
برگزاری ایستگاه صلواتی
حضور گسترده دانشجویان و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در راهپیمایی 13 آبان
مسابقه کتابخوانی
ماه صفر نحس است یا نه؟
برگزاری مراسم 13آبان در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
جلسه ائمه جماعات دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
مراسم طشت گذاری
هیئت دانشجویی انصار المهدی (عج) نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری برگزار میکند.
رانت‌های دانشگاهی، بدترین رانت‌ها است!
وجود بارگاه امام رضا(ع) درایران مامن امنی برای مسلمانان و شیعیان آن حضرت است.
اجرای مرحله سوم طرح سلامت معنوی در تابستان سالجاری در بیمارستان های پارس آباد، بیله سوار و مشکین شهر
چرا زنان به دانشگاه می‌روند؟/ انگیزه کسب شغل چقدر محرک زنان برای ادامه تحصیل است؟
۲۶ ويژگي اخلاقي استاد شهید مطهری
۳۵۵ هزار نفر کارت کنکور ارشد دریافت کردند .آخرین مهلت کارت فردا شب
کانون قرآن و نهج البلاغه برگزار میکند.
فرمول ازدواج موفق و تشکیل خانواده پایدار
سخنرانی ودرس اخلاق حضرت آیت الله عاملی
برگزاری مراسم معنوی اعتکاف دانشجویی
راز بی حجابی دختران مجرد در جامعه
بر گزاری مراسم شب شعر
دیوار مهربانی در دانشگاه علوم پزشکی
مراسم عزاداری ایام فاطمیه
برگزاری جشن انقلاب در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
برگزاری نمایشگاه پوستر به مناسبت دهه فجر
برگزاری جلسه هم اندیشی اساتید دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
تقوای انتخابات
تحریم‌ها نرفته برگشت، چرا؟
دشمنان اسلام با شایعاتی قصد تخریب شورای نگهبان را دارند
بلاتکلیفی دانشگاه ها در دولت یازدهم
6 نیاز تغذیه ای برای دانشجویان
دانشگاهیان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تجمع کردند
با شهادت علامه شیخ نمر سقوط رژیم پلید عربستان سعودی کلید خورد
برگزاری جلسه شورای قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
تجمع بزرگ مردم دارالارشاد اردبیل برگزار شد
مراسم گرامیداشت 9 دی در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل برگزار شد.
پيوندهاي مفيد