دوشنبه ٢٥ شهريور ١٣٩٨
اخبار > راز بی حجابی دختران مجرد در جامعه
 


  چاپ        ارسال به دوست

راز بی حجابی دختران مجرد در جامعه

زلزله فرهنگی و برهنگی اجتماعی
با کمی دقت و بررسی در محیط اطراف و تحقیق در خصوص چرایی و  علت گسترش ناهنجاری بی حجابی در سطح جامعه و زندگی اجتماعی به مؤلفه ها و عوامل مختلف و تأثیر گذاری در این زمینه دست می یابیم.
 مؤلفه هایی همچون عوامل:
۱- فرهنگی و اعتقادی       ۲- انگیزه های روانی و درونی      ۳- شاخص های بیرونی و اجتماعی.
هر یک از این عوامل زیر مجموعه های متعددی را در بر می گیرد که در قالب یک نوشته کوتاه قابل بیان و پی گیری نیست به همین جهت متناسب با این متن سعی می شود به پاره ای از زیر مجموعه های مطالب اشاره کنیم.
تأثیر عوامل اعتقادی و دینی در حجاب
ترک برداشتن دیوار باور و اعتقادات دینی و مذهبی:
یکی از مهمترین عوامل گسترش ناهنجاری بی حجابی در سطح جامعه سست شدن پایه های فکری و مذهبی افراد است. ریشه و علت اصلی برهنگی اجتماعی و بی توجهی به پوشش اسلامی را به راستی می توان در ضعف معاد باوری و اعتقاد به حضور خدای متعال و فرامین الهی دانست.
خداوند متعال در توصیف ایمان واقعی می فرماید: « فَلا وَ رَبِّكَ لا یُؤْمِنُونَ حَتَّى یُحَكِّمُوكَ فیما شَجَرَ بَیْنَهُمْ ثُمَّ لا یَجِدُوا فی أَنْفُسِهِمْ حَرَجاً مِمَّا قَضَیْتَ وَ یُسَلِّمُوا تَسْلیماً؛[نساء، آیه ۶۵] نه، سوگند به پروردگارت كه ایمان نیاورند، مگر آنكه در نزاعى كه میان آنهاست تو را داور قرار دهند و از حكمى كه تو مى دهى هیچ ناخشنود نشوند و سراسر تسلیم آن گردند
برای معتقد کردن دختران و زنان به پوشش مناسب تنها وضع قوانین و گذراندن واحدهای درسی و برپایی سمینارهای دانش افزایی کافی نیست، هر چند که همه ی این تلاش ها در جهت ارتقاء سطح کیفی باورهای دینی و مذهبی است، ولی آنچه مسلم است، باور به وجود خدای متعال و زندگی روز واپسین چیزی فراتر از اندوخته های نظری و انباشت های فکری است. تا سطح آگاهی و دانش افراد به قلب و دل آنها سرایت نکند.
این انباشت های فکری شاید نتواند موجبات نجات اجتماعی افراد از ناهنجاری های دینی را فراهم نماید.
کم نیستند افرادی که در قالب عبارات و الفاظ به راحتی می توانند خدا و معاد را اثبات نمایند؛ ولی آیا به راستی ایشان به دانش خود ایمان و باور نیز دارند؛ ایمان و باوری که ایشان را به تسلیم و عدم تکبر در برابر خواست و اوامر الهی منتهی نماید.
بی جهت نیست که خداوند متعال اقرار بعضی افراد را به ایمان باور ندارد چرا که ایمان نوع خاصی از دانش و معرفت است که به عمل  و رفتار منجر می شود خداوند متعال در توصیف ایمان واقعی می فرماید:« فَلا وَ رَبِّكَ لا یُؤْمِنُونَ حَتَّى یُحَكِّمُوكَ فیما شَجَرَ بَیْنَهُمْ ثُمَّ لا یَجِدُوا فی أَنْفُسِهِمْ حَرَجاً مِمَّا قَضَیْتَ وَ یُسَلِّمُوا تَسْلیماً؛ [نساء، آیه ۶۵] نه، سوگند به پروردگارت كه ایمان نیاورند، مگر آنكه در نزاعى كه میان آنهاست تو را داور قرار دهند و از حكمى كه تو مى دهى هیچ ناخشنود نشوند و سراسر تسلیم آن گردند». به راستی آیا بعضی از زنان رضایت به حجاب -این فرمان صریح خدا در قرآن- دارند.
نقش و تأثیر عوامل و انگیزه های روانی در بی حجابی
 اثبات شخصیت و یا سقوط شخصیت در جامعه:
به راستی همه انسانها به طور طبیعی خواهان شخصیت، جایگاه و منزلت اجتماعی هستند. کسی را نمی توان به خاطر داشتن این چنین انتظار و خواست طبیعی مورد مواخذه و باز خواست قرار داد. کما اینکه در مناجات سید ساجدین نیز این چنین جایگاهی مورد توجه و اشاره قرار داشته است. «وَ أَعِزَّنِی فِی عَشِیرَتِی وَ قَوْمِی؛[۱] و مرا در بین خویشاوندان و بستگانم عزیز گردان».
ولی ایراد کار زمانی رخ نشان می دهد که افراد برای عزیز شدن و جایگاه پیدا کردن نزد دیگران به قیمت وارد شدن در منکرهای اجتماعی آن را  بدست می آورند. درست است که انسان ذاتاً تمایل به خوب بودن نزد دیگران دارد ولی این خوب جلوه نمودن مسیر درست خود را به اشتباه طی نموده تا به جایی که افراد برای اینکه نزد دیگران عزیز باشند به جلوه گری و  تن نازی اقدام می نمایند. روش ناپسند و غیر اخلاقی که در منطق قرآن از آن نهی شده است. «وَ لا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ ما یُخْفِینَ مِنْ زِینَتِهِنَّ؛[نور، آیه ۳۱] و آن طور پای به زمین نزنند که خلخال و زیور پنهان پاهایشان معلوم شود».
تأثیر و نقش عوامل محیطی و زیستی در حجاب
۱). تأثیر پذیری از الگوهای نامناسب اجتماعی:
از جمله مهمترین عوامل تأثیر گذار در گسترش بی حجابی در جامعه تبعیت و تقلید از الگوهای نا مناسب در جامعه است. تقلید کور کورانه و نابجا از زنان و دخترانی که به بنا به دلایلی از تقوای پوششی برخوردار نیستند، افراد را به تنوع طلبی و مدگرایی، تن نازی و عشوه گری سوق می دهد،  چرا که ماهیت بسیاری از این الگوهای نامناسب اجتماعی چیزی جز موارد ذکر شده را از خود بروز نمی دهند. تبعیت کردن از این چنین الگوهای نا مناسب، بیانگر فقدان استقلال فکری، عاقبت اندیشی و مصالح بینی الگو پذیران دارد.
کم نیستند افرادی که در قالب عبارات و الفاظ به راحتی می توانند خدا و معاد را اثبات نمایند؛ ولی آیا به راستی ایشان به دانش خود ایمان و باور نیز دارند؛ ایمان و باوری که ایشان را به تسلیم و عدم تکبر در برابر خواست و اوامر الهی منتهی نماید.
این انسان عاقل و خردمند باید به درستی بداند که هر کسی شایستگی تقلید و پیروی را ندارد چرا که نسل های گذاشته همه گرفتار در این چنین تقلیدهای نا بجایی شده اند: « قالُوا وَجَدْنا آباءَنا لَها عابِدینَ، قالَ لَقَدْ كُنْتُمْ أَنْتُمْ وَ آباؤُكُمْ فی ضَلالٍ مُبین؛ [انبیاء، آیات۵۴ و ۵۳] گفتند: پدرانمان را پرستندگان آنها یافته ایم. گفت: هر آینه شما و پدرانتان در گمراهى آشكار بوده اید».
۲). نقش و تأثیر رسانه ها در تغییر فرهنگ اسلامی و دینی:
یکی دیگر از عواملی که در گسترش فرهنگ برهنگی تأثیر گذار بوده است، فعالیت های مسموم و غیر اخلاقی رسانه های غربی و ماهواره ای است. در واقع ماهواره ها و رسانه ای مکتوب و غیر مکتوب نقش الگودهی و جریان سازی فرهنگ برهنگی را بر عهده دارند. بسیاری از رسانه های ماهواره ای اصل ماهیت و رسالتشان در جهت کودتای فرهنگی و نفوذ و سست نمودن پایه های فرهنگی و مذهبی سایر کشورها و ملت ها ست.
این متخاصمین فرهنگ و هویت دینی و باورهای اسلامی افراد را هدف گرفته اند به طوری که با تمام توان و نیرو سعی در تولید و انتشار فیلم و عکس های سکسی، صوت و نوارهای مبتذل و غیر اخلاقی می نمایند. تمام این فعالیتها در جهت فروپاشی حریم حیا و عفت عمومی می باشد.
۳). تسامح خانواده های سهل انگار و سست باور:
از آنجا که شاکله و هویت فرهنگی و دینی افراد در درجه اول در محیط خانواده شکل می گیرد هر گونه  بی توجهی و سستی مدیران خانواده می تواند تأثیر سوء و غیر قابل جبرانی بر نحوه عملکرد اعضای آن محیط بیرون خانواده داشته باشد.
بعضی خانواده ها که از پایه های اعتقادی و مذهبی مستحکمی برخوردار نیستند، در برزخ میان عمل به آموزه های دینی و یا تن دادن به خواست و انتظارهای نابجای نفسانی گرفتار می شوند.
این دسته خانواده ها در صورت رو به رو شدن با کمترین تضاد میان باورهای دینی و خواست و تمایلات نفسانی از آموزه های دینی چشم پوشی می نمایند. فرزندان این چنین خانواده هایی به فرهنگ تسامح در برابر دستورات دینی خو می گیرند و تدریج به سوی بی حجابی سوق پیدا می کنند.[۲ ]
سخن آخر؛ غیرت یادش بخیر:
در تاریخ نه چندان دور افراد برای خود حریم و مرزهای مشخصی داشتند به طوری که به راحتی به دیگران اجازه نفوذ در حریم خصوصی خورد را نمی دادند ولی متأسفانه با فروپاشی و زلزله فرهنگی گویا غیرت دینی و اجتماعی افراد نیز ترک برداشته است.
پی نوشت ها:
[۱].  بحار الأنوار: ج ۸۷، ص ۱۶۴٫
[۲]. پژوهشی  در باره حجاب، حسین اسحاقی، ص۳۱٫


١٩:١٩ - پنج شنبه ١٣ اسفند ١٣٩٤    /    عدد : ٤٨٤٦٣٣    /    تعداد نمایش : ٥٧٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
ادامه برگزاری طرح سلامت معنوی(دوره آموزشی احکام نماز بیماران)در بیمارستان
پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
پیام تسلیت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها پیدر درگذشت رئیس محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام
کرسی آزاداندیشی
جلسه صمیمانه اعضای کانون های فرهنگی دانشگاه با مسئول و معاون نهاد رهبری
برگزاری ایستگاه صلواتی
حضور گسترده دانشجویان و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در راهپیمایی 13 آبان
مسابقه کتابخوانی
ماه صفر نحس است یا نه؟
برگزاری مراسم 13آبان در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
جلسه ائمه جماعات دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
مراسم طشت گذاری
هیئت دانشجویی انصار المهدی (عج) نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری برگزار میکند.
رانت‌های دانشگاهی، بدترین رانت‌ها است!
وجود بارگاه امام رضا(ع) درایران مامن امنی برای مسلمانان و شیعیان آن حضرت است.
اجرای مرحله سوم طرح سلامت معنوی در تابستان سالجاری در بیمارستان های پارس آباد، بیله سوار و مشکین شهر
چرا زنان به دانشگاه می‌روند؟/ انگیزه کسب شغل چقدر محرک زنان برای ادامه تحصیل است؟
۲۶ ويژگي اخلاقي استاد شهید مطهری
۳۵۵ هزار نفر کارت کنکور ارشد دریافت کردند .آخرین مهلت کارت فردا شب
کانون قرآن و نهج البلاغه برگزار میکند.
فرمول ازدواج موفق و تشکیل خانواده پایدار
سخنرانی ودرس اخلاق حضرت آیت الله عاملی
برگزاری مراسم معنوی اعتکاف دانشجویی
راز بی حجابی دختران مجرد در جامعه
بر گزاری مراسم شب شعر
دیوار مهربانی در دانشگاه علوم پزشکی
مراسم عزاداری ایام فاطمیه
برگزاری جشن انقلاب در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
برگزاری نمایشگاه پوستر به مناسبت دهه فجر
برگزاری جلسه هم اندیشی اساتید دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
تقوای انتخابات
تحریم‌ها نرفته برگشت، چرا؟
دشمنان اسلام با شایعاتی قصد تخریب شورای نگهبان را دارند
بلاتکلیفی دانشگاه ها در دولت یازدهم
6 نیاز تغذیه ای برای دانشجویان
دانشگاهیان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تجمع کردند
با شهادت علامه شیخ نمر سقوط رژیم پلید عربستان سعودی کلید خورد
برگزاری جلسه شورای قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
تجمع بزرگ مردم دارالارشاد اردبیل برگزار شد
مراسم گرامیداشت 9 دی در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل برگزار شد.
پيوندهاي مفيد